Program creativ pentru copii

 

 
În data de 1 iunie, între orele 09:00 – 12:30, cu ocazia zilei internaţionale a copilului, în cadrul Muzeului de Artă Vizuală, se desfăşoară programul creativ pentru copii intitulat ’’Călătorie în lumea imaginaţiei’’ proiect organizat de Mihaela Lefterache, muzeograf, în colaborare cu Palatul Copiilor, coordonator prof. Mihaela Brumar şi Centru Multifuncţional de Servicii Sociale – Agenţia de Servicii Comunitare ’’Alternativa’’, coordonator D-na Daniela Nicolela Iftimie. 
Programul implică participarea a 30 de copii, din instituţiile menţionate mai sus, cu vârste între 5 –12 ani, care vor imagina şi picta pe tema ’’ Oraşul nostru de azi şi de mâine’’ folosind tehnici mixte precum: colajul din diverse materiale textile, acuarela, creioane colorate, tempera, cretă colorată, hârtie grofată, aţe, sfori etc.
 
Toţi cei dornici pentru a-i vedea pe micuţi la lucru şi a-i încuraja sunt bineveniţi în Muzeul de Artă Vizuală Galaţi.
 
Mihaela Lefterache,
muzeograf - restaurator
 
Imagini surprinse în timpul lucrului la lucrarea colectivă intitulată "Orașul nostru de azi și de mâine"

Muzeul de Artă Vizuală Galați